Spar kr. 209,- og få gratis dit navn broderet på japansk på denne suveræne 100% bomulds hakama fra Tozando.
Fantastisk flot og solid hakama fra det verdensberømte firma Tozando i Kyoto. En bomulds hakama kan holde til mange års hård træning og den specielle bomuldstråd er tæt vævet for at undgå at den krymper. En utrolig flot metervare og en stof finish i top klasse. Lagerføres i sort men kan også leveres i blå.
Alle Tozandos hakama er specielt designet til Aikido træning. Med focus på Ukemi er Koshita lavet af holdbar flexibel gummi som holder formen og samtidig beskytter mod skader. Bæltet (obi) er forstærket med syv syninger for at undgå slid eller krympning. Med et holdbart obi kan du samtidig binde din hakama mere sikkert. Fronten på Tozandos hakama er også syet til at være lidt kortere end bagstykket, og derved får du større bevægelses frihed og du skal ikke bekymre dig om, om du træder i din hakama. Pliceringerne er blevet specielt syet til at holde formen i mange år. Som et resultat af vores specielle design og produktionsmetode er vi sikker på, at du vil opleve at Tozandos hakama er lige så praktisk som den er flot. 'Dette er nogle af de bedste hakama' - Stanley Pranin (Redaktør Aikido Journal) For at finde din hakama størrelse skal du måle afstanden mellem dit hofteben og din knyst i stående stilling. Afstanden svarer nogenlunde til afstanden mellem undersiden af det øverste obi/bælte og den nederste syning på hakamaen. Er det første gang du skal købe en hakama er det altid en god idë at tale med din træner om, hvordan I binder hakama i jeres dojo. Der er forskellige metoder og det kan have indflydelse på den længde du skal vælge.
Ønsker du GRATIS japansk navn broderet på din hakama? - klik blot i feltet herunder og skriv navn i kommentarfeltet. Bemærk venligst, at vi ikke bytter varer der er broderet på.
Størrelse
Pris:
Antal
25/95cm
26/99cm
27/102cm
28/106cm
29/110cm
30/114cm