Noget så sjælden som en single grain fra Japan og fra en Coffey Still. Aeneas Coffey opfinder Coffey eller Patent Still'en i 1831, og gør det hermed muligt kontinuerlig at destillere spiritus, hurtigt og billigt. Ikke så smagtungt og intens som malt whisky.
Nu skal det med at en grain whisky ikke er så smagstung og intens som single malt nok lige tages med forbehold. Det er i alt fald vores oplevelse med denne Nikka Coffey Grain. Nikka udstiller her hvilken grain whisky der anvendes i deres mange blends.
Duft: kanel, citrus, blød trods alkohol styrken, krydderier, en usædvanlig næse, tillokkende og korn. Med vand er der endnu flere krydderier og appelsin.
Smagen er tør, stærk, vanddrivende p.g.a. alkoholstyrken. Styrken er nærmest lammende. Kanel. Med vand er den mere imødekommende, blød og lækker.
Eftersmagen er lang, olieret, krydret, nærmest drillende, saltet og tør. Med vand er den blød, krydret og finishen er behagelig. Man undres hvordan kan den blive så blød?
|