Duo Stick JJIF

Duo Stick JJIF

159,00 DKK

(inkl. moms)

Duo Stick er den bløde stav, der bruges i Ju-Jutsu duo, hvor et par viser forsvar mod aftalte angreb - og hvor angrebet med stav er ét af dem. Den er JJIF-godkendt og må derfor bruges ved internationale stævner, hvilket er hele grunden til at vælge netop denne frem for en vilkårlig skumstav. Staven er 51 cm lang, ca. 4 cm i diameter og vejer 200 gram. Skumbelægningen gør, at et træf ikke gør ondt, og gummibelægningen sikrer grebet, også med svedige hænder. Den fås i blå og rød - vælg farven her på siden.

  • JJIF-godkendt: Må bruges ved internationale stævner.
  • 51 cm og 200 g: Målene, reglementet er skrevet efter.
  • Blå og rød: To farver i vælgeren her på siden.
Ofte Stillede Spørgsmål (FAQ)
  • Skal jeg vælge den blå eller den røde?

    Begge farver findes i vælgeren her på siden, men hvilken en et bestemt stævne kræver, står ikke i vores materiale, og vi vil ikke gætte på et reglement - det er ærgerligt at stå til vejning med den forkerte. Spørg din træner eller det forbund, I stiller op under, og er du stadig i tvivl, så ring til os, så finder vi ud af det sammen.

  • Får jeg én stav eller to for prisen?

    Én. Duo Stick sælges enkeltvis, i modsætning til fokuspuderne her på siden, som sælges parvis. Skal I bruge flere til klubben, er antallet i kurven altså antallet af stave.

  • Kan den bruges til andet end duo?

    Ja. Leverandøren fremhæver selv, at den kan bruges til våben-selvforsvar, og en blød stav i den længde er et almindeligt redskab, når et angreb med en genstand skal øves i et roligt tempo. Skumbelægningen gør, at makkeren kan tage imod uden at blive mærket.

  • Findes den i flere størrelser?

    Nej, og det er der en grund til. Fokuspuden holdes fast med en velcrorem over håndleddet, der spændes til den hånd, der er i den, og derfor er der kun én udgave. Det betyder samtidig, at klubbens puder kan gå på skift mellem trænere med vidt forskellige håndstørrelser uden at nogen skal have deres egne.

Farve:

VARIANT
stk.
  • Hurtig levering
  • God service
  • 14 dages returret

Fordele
  • Skumbelægning: Et træf mærkes, men gør ikke ondt.
  • Skridsikkert gummi: Grebet holder, også med svedige hænder.
  • Ca. 4 cm i diameter: Ligger godt i hånden uden at fylde.
  • Alsidig: Bruges også til våben-selvforsvar.
Anvendelse
  • Duo konkurrence: Det aftalte forsvar mod angreb med stav.
  • Stævne: Godkendt af JJIF til internationale stævner.
  • Selvforsvar: Angreb med en genstand, øvet i roligt tempo.
  • Klubtræning: Blød nok til, at makkeren kan tage imod.
Pleje & Vedligehold
  • Tør af med en fugtig klud efter træning
  • Lad den lufttørre - aldrig på radiator eller i direkte sol
  • Se skumbelægningen efter for revner og trykmærker
  • Skift staven, når skummet har sat sig
Materiale EVA / skum, Blandet materiale
Farve Blε, Rψd
Sportsgren Generel kampsport, Ju-Jutsu, Krav Maga
Niveau Konkurrence
Mεlgruppe Unisex